Bear Branch Junior High School

Mobile Menu

BBJH Repeats as District UIL Champions

2018 UIL District Champions!
 
8th Grade Art
6th Place - Charlotte Burrows
 
7th Grade Calculator Apps
1st Place - Jocelyn Murdoch
2nd Place - Parker Hoffmann
3rd Place - Gala Velazquez
 
8th Grade Calculator Apps
1st Place - Payten Moynahan
3rd Place - Casey Garrigan
 
7th Grade Chess
4th Place - Jacob Gonzales
4th Place - Cyrus Puffer
 
8th Grade Chess
1st Place - Kjell Meuer
4th Place - Keith Beaher
5th Place - Carson McAnelly
 
7th Grade Dictionary Skills
2nd Place - Emily Howard
 
8th Grade Dictionary Skills
4th Place - Dillon Vidaurri
 
7th Grade Editorial Writing
1st Place - Jocelyn Murdoch
 
8th Grade Editorial Writing
5th Place - Jack Cole
 
7th Grade Impromptu Speaking
4th Place - Gavin Folsom
5th Place - Kaylie Pasket
 
8th Grade Impromptu Speaking
3rd Place - Christina Duke
4th Place - Jake Bullard
 
7th Grade Listening Skills
5th Place - Riley Hansen
 
8th Grade Listening Skills
3rd Place - Sierra Tice
5th Place - Azalea Lazaro
 
7th Grade Maps, Graphs & Charts
1st Place - Brayden Harrington
 
8th Grade Maps, Graphs & Charts
2nd Place - Vanessa Lugo
4th Place - Jonathan Parrish
4th Place - Catherine Nunn
 
7th Grade Math
1st Place - Edgar Benitez
3rd Place - Rowan Frohaug
6th Place - Zachary Self
 
8th Grade Math
1st Place - Dillon Garrett
3rd Place - Alyssa Cannaliato
4th Place - Brynn Botkin
 
7th Grade Number Sense
1st Place - Christian Kelton
2nd Place - Bryan Rojas
3rd Place - Charlotte Allen
 
8th Grade Number Sense
1st Place - Cole Maney
2nd Place - Tyler Hansen
6th Place - Connor Jones
 
7th Grade Poetry
5th Place - Claire Taylor
 
8th Grade Poetry
1st Place - Brynn Botkin
3rd Place - Haley Forcier
4th Place - Azalea Lazaro
 
7th Grade Prose
5th Place - Ashlee Garcia
 
8th Grade Prose
2nd Place - Claire McCusker
3rd Place - Sierra Tice
 
7th Grade Ready Writing
3rd Place - Sydney Holland
 
7th Grade Science
2nd Place - Fallon Ferguson
3rd Place - Tandi Ford
3rd Place - Jonah Coffelt
 
8th Grade Science
2nd Place - Ty Byer
6th Place - Claire McCusker
 
8th Grade Social Studies
6th Place - Zachary Johnson
 
7th Grade Spelling
1st Place - Gavin Folsom
4th Place - Cameron Haley-Smith
 
8th Grade Spelling
3rd Place - Miguel Vasquez